Manicure hybrydowy to jeden z najpopularniejszych sposobów na zdobienie paznokci. Jest to metoda dość tania, wyjątkowo trwała i zapewniająca bardzo dobry efekt wizualny. Lakiery hybrydowe dostępne są w najróżniejszych kolorach. Dodatkowo, można ozdabiać je wzorkami, robić na nich ombre, a także wykonać klasyczny manicure francuski. Jeśli jednak nakładamy lakier hybrydowy regularnie, warto zastanowić się, czy nie przyniesie to szkody naszym paznokciom. 

Czy manicure hybrydowy jest szkodliwy? 

Wiele kobiet całymi latami używa lakierów hybrydowych i nigdy nie przyniosło to im szkodliwych zmian na płytce paznokci. Są jednak takie, które już po kilku aplikacjach nabawiły się uczulenia, a ich płytka została wyraźnie osłabiona. Niezależnie od naszych indywidualnych uwarunkowań określających wrażliwość na działanie substancji chemicznych zawartych w lakierach, należy od czasu do czasu zrobić sobie przerwę w aplikowaniu manicure tego typu. Przerwa powinna być okresem intensywnego nawilżania płytki paznokci oraz zadbania o skórki wokół paznokci. Warto w tym okresie używać odżywek do paznokci, specjalistycznych preparatów typu serum, a także balsamów. Produkty do pielęgnacji paznokci znajdziemy w aptece lub w specjalistycznych sklepach z akcesoriami do paznokci, tj. sklep Cuccio.

Przygotowanie płytki paznokcia do manicure

O tym, czy manicure hybrydowy jest szkodliwy, decydują w dużej mierze umiejętności stylistki paznokci, a także jakość materiałów użytych do tworzenia manicure hybrydowego. Dobrej jakości baza pod manicure utwardzi paznokcie i ochroni płytkę paznokcia przed wnikaniem do jego struktury toksycznych substancji. Płytka paznokci powinna być solidnie przygotowana. Prawidłowo, czyli w taki sposób, który nie uszkodzi jej struktury. Konieczne jest jej odtłuszczenie, oczyszczenie i zmatowienie.

Szkodliwa działalność lamp UV

Tym, co może prowadzić do zdegenerowania płytki paznokcia, jeśli będzie stosowane w nadmiarze, jest naświetlanie dłoni pod lampami do manicure. Lampy LED/UV do paznokci emitują szkodliwe dla zdrowia promieniowanie, które wnika w głębokie warstwy skóry, doprowadzając do zmiany w jej strukturze. Jest to promieniowanie ultrafioletowe, jeden z największych winowajców starzenia się skóry. Nadmierne stosowanie lamp na płytkę paznokcia, czyli w miejsce, gdzie warstwa ochronna skóry jest najcieńsza, może zwiększać ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych. Aby zminimalizować ryzyko, warto przed nałożeniem lakieru hybrydowego posmarować ręce kremem o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej. Dodatkowo, starajmy się nie przedłużać niepotrzebnie ekspozycji paznokci na działanie światła z lamp.

Komentarze

Zostaw Komentarz