Pierwszą zaletą diety roślinnej jest oczywiście ograniczenie spożycia mięsa, a co za tym idzie - zmniejszenie podaży na produkty mięsne. To z kolei powoduje obniżenie między innymi:

- ilości zwierząt hodowanych w niehumanitarnych warunkach,

- ilości wody wykorzystywanej do utrzymania tych zwierząt,

- wycinki lasów pod uprawy roślin przeznaczonych na paszę,

- emisji CO2.

Ważnym aspektem jest również kwestia zdrowotna. Dieta wegańska, przez wielu uważana za niedoborową, została uznana przez WHO (World Health Organization) oraz American Dietetic Association za odpowiednią na każdym etapie życia. W wielu badaniach naukowych dowiedziono, iż wysokie spożycie mięsa może mieć działanie kancerogenne, a roślinna dieta lekkostrawna ogranicza ryzyko otyłości, obniża poziom cholesterolu LDL, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, obniża ciśnienie krwi i ogranicza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu B. Nie powinna umknąć naszej uwadze również jakość produkowanej żywności pochodzenia zwierzęcego. Rosnące zapotrzebowanie na tanie mięso zapoczątkowało erę intensywnego chowu zwierząt, co w praktyce oznacza stosowanie ogromnych ilości antybiotyków oraz substancji hamujących.

Przejdźmy jednak do tego, jak małymi krokami zapoczątkować tę wielką zmianę w naszym żywieniu. Zacznijmy od podstaw, zastanówmy się: weganizm a wegetarianizm? Co nam odpowiada? Często wegetarianizm jest pierwszym krokiem do weganizmu, gdyż pozwala nam na przyzwyczajanie się do nowych produktów i smaków. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu, każdy powinien dopasować dietę do zapotrzebowania własnego organizmu. Niektórzy rezygnują ze wszystkiego z dnia na dzień i nie łamią swoich postanowień, u innych z kolei najlepiej sprawdza się metoda małych kroków - czyli powolne ograniczanie nieroślinnych produktów i odkrywanie zdrowych alternatyw.

Rozpoczynając przygodę z weg(etari)anizmem należy pamiętać, iż jest to zdrowy tryb życia pod warunkiem odpowiedniego zbilansowania diety. Odpowiedni bilans składników odżywczych jest ważny przy komponowaniu własnego menu. Spożywanie samych warzyw i owoców może nie dostarczyć odpowiedniej ilości białka, oraz zdrowych tłuszczy, ponadto może prowadzić do występowania ciągłego uczucia głodu ze względu na niską kaloryczność. Z tych względów w jadłospisie należy uwzględnić produkty zbożowe, źródła białka, takie jak na przykład soja, soczewica, fasola, dające poczucie sytości i zapewniające wszystkie aminokwasy egzogenne. Doskonałym produktem dostarczającym zdrowe tłuszcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, są orzechy. Wprowadzając je do własnej karty dań, należy jednak pamiętać o wysokiej kaloryczności odżywczej. "A co z popularnym tofu?" Uważamy go za rewelacyjny produkt, który warto wykorzystać we własnej kuchni. Na początek sprawdza się wędzony, zamarynowany w ulubionej marynacie w ciągu nocy, a następnie upieczony bądź usmażony.

Rosnąca popularność diet roślinnych spowodowała wysyp gotowych produktów, których zadaniem jest zastępowanie smaku mięsa. Zdecydowanie pomoże to w odstawieniu schabowego i dołączeniu do zielonej rewolucji.

Komentarze

Zostaw Komentarz