Znaczące wzrosty cen energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób interesuje się poczynieniem nawet niewielkich oszczędności w poborze prądu w swoim gospodarstwie domowym. Jednym z dobrych sposobów na obniżenie rachunków z elektrowni jest instalacja fotowoltaiki. Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice w gospodarstwie domowym?

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Czy początkowe wysokie koszty instalacji paneli fotowoltaicznych zwracają się w rozsądnym czasie? Jak szybko zaczniemy odczuwać oszczędności na generowaniu prądu z energii słonecznej? Zanim przejdziemy do obliczeń, prześledźmy zasady, na jakich rozliczana jest energia elektryczna wyprodukowana dzięki fotowoltaice.

Jak rozliczana jest energia elektryczna wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne?

Po pierwsze, panele fotowoltaiczne, jeśli mają odpowiednią wydajność, mogą zaspokoić pełne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego w energię elektryczną. A gdy wyprodukujemy tej energii więcej, możemy oddać nadwyżkę do sieci energetycznej. W razie, gdy nasze zapotrzebowanie zwiększy się okresowo i będziemy potrzebowali więcej prądu niż aktualnie wyprodukowaliśmy (np. w czasie najniższego nasłonecznienia), wówczas wygenerowaną we wcześniejszym czasie energię możemy odebrać. Tutaj jednak należy liczyć się z pewną startą, bo odzyskujemy 80% tego, co uprzednio oddaliśmy.

Obliczamy oszczędności, jakie można zrobić na fotowoltaice

Zakładając, że produkcja prądu przebiega bez zakłóceń, zlecając montaż paneli fotowoltaicznych w Trójmieście o mocy 3 kW, można zaoszczędzić około 1,5 do 2 tys zł rocznie. Domowa fotowoltaika o mocy 5 kW pozwala podwoić te oszczędności. Z prostych wyliczeń wynika więc, że w ciągu 10 lat możemy zaoszczędzić nawet 30 tyś zł. Przeciętnie więc jedno gospodarstwo domowe może liczyć na pełen zwrot z inwestycji po 8 latach. Jest to uśredniona wartość podawana przez większość specjalistów zajmujących się dystrybucją i serwisem paneli fotowoltaicznych. Wiele zależy oczywiście od tego, czy moc paneli jest dostosowana do naszego zapotrzebowania. Aby to zweryfikować, należy skorzystać z odpowiednich kalkulatorów przeliczających moc paneli na konkretną ilość kilowatogodzin, które fotowoltaika jest w stanie wygenerować w określonym czasie.

Jak widać, montaż paneli fotowoltaicznych to dobry sposób na realne oszczędności. Jednocześnie, działające w naszym domu panele fotowoltaiczne sprawiają, że ograniczamy zanieczyszczenie środowiska. W czasach, gdy wciąż pojawiają się nowe programy rządowe, które pomagają udźwignąć początkowe koszty związane z zakupem i montażem instalacji, wydaje się, że fotowoltaika jest w zasięgu ręki każdego z nas. Warto zmobilizować się i przyłączyć do zielonej energii.

Komentarze

Zostaw Komentarz