O tym, jak długo trwa katar, decydują różnorodne czynniki. Po pierwsze, istotna jest przyczyna kataru. Po drugie, ważne jest to, w jaki sposób pracujemy nad naszym katarem.

Czym jest katar?

Popularnie zwany katar to nieżyt nosa, który objawia się ciekłą wydzieliną z nosa, zapaleniem błony śluzowej, bólem głowy, także kichaniem i niekiedy kaszlem. Dodatkowo może pojawić się zapalenie spojówek oraz uczucie, że nie mamy jak oddychać. Zdarza się, że takiemu kaszlowi towarzyszy osłabienie i lekko podniesiona temperatura ciała.

Przyczyny kataru

U podłoża kataru mamy alergie, wirusy i grzyby. Gdy mamy do czynienia z katarem alergicznym, wówczas winowajcą są alergeny, z którymi mamy kontakt. Zwykle katar przechodzi, gdy ograniczamy ów kontakt i niepotrzebna jest wizyta u lekarza. Lekarz POZ (Kraków) jednak powinna być naszym pierwszym adresem, gdy katarowi towarzyszy zielona lub żółta wydzielina z nosa, gdy mamy mocno podwyższoną temperaturę, drgawki oraz jeśli mamy silny, duszący kaszel.

Katar z wydzieliną

Katar o wydzielinie innej niż przezroczysta oznacza, że doszło do zakażenia bakteryjnego dróg oddechowych. Tego rodzaju katar jest trudniejszy do usunięcia. Sama infekcja bakteryjna może rozszerzyć swój zasięg i trafić na przykład do zatok lub do ucha, albo do krtani. Tego rodzaju katar jest usuwany przez stosowanie antybiotyku.

Jak walczyć z katarem?

Katar zwalczymy, gdy podniesiemy temperaturę ciała (pomocna może być zwykła gorąca kąpiel), a także jeśli będziemy pili dużo płynów. Dobrą czynnością może być również inhalacja, jak i prawidłowa higiena nosa. Warto używać aerozoli, które mają w składzie sól morską. Stosując te środki, możemy skrócić czas trwania kataru do około 4 dni. Nieleczony katar może trwać natomiast nawet dwa tygodnie.

Komentarze

Zostaw Komentarz