Skóra uważana jest za jeden z najbardziej wytrzymałych i trwałych materiałów do obić dla mebli. Zakupiona kanapa czy fotel z naturalnej skóry posłużą nam z pewnością na długie lata, jednak nie oznacza to, że o materiał ten nie trzeba dbać. Wręcz przeciwnie. Skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Dzięki temu zachowa świeżość i estetyczny wygląd na długo. Jak czyścić meble skórzane?

Regularne odkurzanie to podstawa

Sofa, fotel czy narożnik skórzany to meble, których bardzo często używamy w ciągu dnia. Nic więc dziwnego, że z biegiem czasu brudzą się i zużywają. Aby jak najdłużej zachować ich świeżość i ładny wygląd warto regularnie odkurzać takie meble. Eksperci uważają, że czynność ta to podstawa, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Najlepiej odkurzać meble raz na tydzień. Pozwoli to na regularne pozbywanie się zanieczyszczeń i zapobiegnie wnikaniu kurzu czy brudu w skórę. Pamiętajmy o usuwaniu zanieczyszczeń również z wszelkich zakamarków, a nie tylko z widocznej powierzchni. Najlepiej używać do tego wąskich końcówek odkurzacza.

Domowy roztwór z wody i mydła

Usuwanie plam z mebli skórzanych powinno odbywać się na bieżąco. Pamiętajmy, że jeśli wylejemy coś na kanapę czy fotel, to liczy się szybkie działanie. W takim wypadku delikatnie odsączamy płyn ręcznikiem papierowym, a następnie przechodzimy do mycia. 
Jak myć skórzane meble? Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby nie używać skomplikowanych mikstur, które jeszcze bardziej mogą zaszkodzić. Najlepiej używać do tego prostego i sprawdzonego roztworu z wody i dodatku mydła. Wystarczy zamoczyć ściereczkę lub miękką gąbkę w roztworze i mocno wycisnąć (tak, aby była ona wilgotna, a nie mokra). Następnie pocieramy delikatnie miejsce plamy. 

Profesjonalne środki do czyszczenia skórzanych mebli

Domowe roztwory mogą być skuteczne i znacznie tańsze niż specjalne preparaty sklepowe, jednak trzeba uważać. Niektóre materiały skórzane mogą źle reagować na domowe substancje. Dlatego, jeśli chcemy samemu przygotowywać preparaty do mycia, warto zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia skóry. Najbezpieczniej jednak będzie korzystać ze środków specjalnie do tego przeznaczonych. 

Preparaty do zabezpieczenia skóry

Warto też regularne stosować preparaty do zabezpieczania skóry, np. kremy ochronne. Ich zadaniem jest zmiękczenie skóry oraz zapobieganie pęknięciom i wnikaniu zabrudzeń. Dzięki temu kurz i inne zanieczyszczenia nie będą tak łatwo dostawały się pod materiał, przez co czyszczenie będzie znacznie łatwiejsze. 

Komentarze

Zostaw Komentarz