Prasa hydrauliczna to specjalistyczne urządzenie uciskowe, którego działanie opiera się na prawie Pascala. Mówi ono o wykorzystaniu cieczy lub gazu w zbiorniku w celu wytworzenia siły nacisku. Ciśnienie wywierane na płyn w zamkniętym układzie hydraulicznym rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach i dzieje się to w momencie wykonywania nacisku z zewnątrz. Dzięki temu można uzyskać siłę o dużej intensywności, przewyższającą znacznie tę, pochodzącą z pras mechanicznych.

Czym jest prasa hydrauliczna?

Prasy hydrauliczne zbudowane są z dwóch cylindrów z zamkniętymi tłokami, różniących się średnicą. Jeden z nich pełni funkcję pompy. Znajduje się w nich najczęściej olej hydrauliczny. Niektóre modele pras wyposażone są dodatkowo w nagrzewnicę, która ma za zadanie podgrzewać olej. Pompy tłokowe stosuje się zazwyczaj w tradycyjnych prasach hydraulicznych. W przypadku gdy konieczne jest uzyskanie bardzo dużej siły nacisku, mierzonej w tonach, stosuje się pompy zębate lub łopatkowe, które zazwyczaj są napędzane silnikiem elektrycznym. 

Jak działają prasy hydrauliczne?

W urządzeniu tego typu dwa cylindry połączone są ze sobą i wypełnione cieczą, spełniającą rolę czynnika roboczego. Wytworzone ciśnienie jest wykorzystywane do obróbki różnego rodzaju materiałów. Cylinder roboczy jest większy od cylindra, pełniącego funkcję pompy, dzięki czemu siła działająca na pompę działa mocniej na cylinder roboczy. I chociaż cylindry i tłoki pracują jednocześnie, to wytwarzają całkowicie inne siły nacisku. Praca przebiega zgodnie z prawem Pascala. Oznacza to, że ciśnienie na ciecz odbywa się równomiernie, ale wywieranie nacisku na jeden tłok wpływa także na drugi, co pozwala na uzyskanie bardzo dużej siły nacisku.

Gdzie znajdują zastosowanie prasa hydrauliczna?

Urządzenia tego typu można podzielić ze względu na ich budowę oraz moc. W zależności od użytego modelu mają one różnorakie i wszechstronne zastosowania. Wykorzystuje się je w urządzeniach technicznych, takich jak podnośniki samochodowe, układy hamulcowe, windy. Znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, zajmującym się obróbką plastyczną metali, surowców wtórnych, przygotowania surowców sztucznych, a także w zgniatarkach przemysłowych i w napędach maszyn wtryskowych. Prasy hydrauliczne służą do gięcia, cięcia, tłoczenia i formowania blach.

Gdzie szukać najlepszych pras hydraulicznych?

Profesjonalne, niezawodne w działaniu, wydajne i ekonomiczne maszyny oferuje firma Polwelt. W ofercie marki znajdziesz produkty najwyżej jakości, pochodzące od najlepszych producentów.

Komentarze

Zostaw Komentarz