Magazyn jest kluczowym elementem każdego biznesu w branży handlowej i produkcyjnej. Jego rozmiar i wyposażenie są uzależnione od przeznaczenia hali magazynowej i specyfiki przechowywanych towarów. Każda branża jest inna, dlatego budowa hal magazynowych musi być traktowana indywidualnie. Każdy inwestor powinien określić, do czego takiego magazynu potrzebuje. Pomoże to wykonawcy wdrożyć do projektu szereg rozwiązań, które ułatwią późniejsze funkcjonowanie magazynu. 

Jak wygląda założenie magazynu?

Istnieje mnóstwo możliwości i dróg do założenia własnego magazynu. Jeżeli inwestor stwierdzi, że magazyn jest niezbędny dla jego biznesu, to w pierwszej kolejności powinien zorientować się w normach prawnych. Nie jest to zasadą, ale są grupy towarów, które mają prawnie regulowane warunki przechowywania. Po zgłębieniu tematu może podjąć decyzję, jaką potrzebuje powierzchnię. Warto określić wstępny rozkład pomieszczeń i ich wysokość. Pozwoli to stworzyć wstępny zarys projektu, z którym uda się do wykonawcy inwestycji. 

Czy każdy magazyn musi być budowany od zera?

Nie, nie jest to wymóg. Można kupić gotowe pomieszczenie lub je wynająć. Jednak należy się upewnić, czy takie miejsce spełnia wszystkie wymagania. Bardzo często taki budynek wymaga kosztownej adaptacji pod daną działalność. Należy to przemyśleć, najlepiej z kalkulatorem w ręku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakupiona hala magazynowa wraz z kosztami dostosowania jej do potrzeb inwestora znacznie przewyższy koszt budowy magazynu od podstaw. Dodatkowym atutem wybudowania budynku jest wyposażenie go w dedykowane rozwiązania dla branży, w której będzie służył.

Jakie są formy finansowania powierzchni magazynowej?

Należy mieć świadomość, że hala magazynowa to budynek, który nie należy do najtańszych. O całkowitym koszcie decyduje jego przeznaczenie i zastosowane w tym kierunku rozwiązania technologiczne. Jeżeli firma dysponuje dużym kapitałem, może pozwolić sobie na budowę bez zewnętrznego finansowa. Takie rozwiązanie jest jednak rzadkością. Najczęściej wybieraną formą finansowania jest częściowy kredyt lub leasing. 

Dla kogo jest budowa magazynu od podstaw?

Powierzchnia magazynowa może być wyposażona w wiele elementów. W branży spożywczej mogą być to np. chłodnie i system chłodzenia pomieszczeń do odpowiednich temperatur przechowywania. Budowa hali od zera to świetne rozwiązanie dla firm, które wymagają rozwiązań "na miarę" i nie chcą wydawać pieniędzy na zakup budynku, który będzie wymagał dalszych inwestycji. 

Komentarze

Zostaw Komentarz