Pachołki drogowe to gumowe słupki w kształcie stożka, które bardzo usprawniają wiele prac w obszarach ruchu drogowego, a także poza nim. Kiedy mogą się przydać? Jakie jest zastosowanie pachołków gumowych?

Jak wygląda i do czego służy pachołek?

Pachołek drogowy ma postać stożka w kolorze pomarańczowym, posiadającego białe szerokie pasy poziome. Wykonanie z gumy i solidna konstrukcja oraz wysokość sprawia, że pachołki można dowolnie przenosić, co ma olbrzymie znaczenie przy ich wykorzystywaniu w praktyce. Jednocześnie pomimo swojej lekkości i mobilności solidnie stoją w miejscu nie upadając ani nie przemieszczając się pod wpływem wiatru czy przejeżdżających obok pojazdów. Intensywnie pomarańczowy kolor zdecydowanie wyróżnia się na tle asfaltu, a dodatkowe powleczenie pachołka odblaskową farbą sprawia, że może on być widoczny również po zmierzchu oraz w warunkach ograniczonej widoczności na drodze, czyli we mgle lub w deszczu.

Gdzie używa się pachołków?

Zastosowanie pachołków drogowych jest bardzo szerokie. Przede wszystkim są one bardzo dobrym materiałem edukacyjnym, powszechnie wykorzystywanym na placach manewrowych podczas nauki jazdy po łuku czy parkowania w wyznaczonym obszarze. Mając pachołki w bagażniku, instruktor może w dowolnym miejscu zaimprowizować również taki obszar do nauki dla kursanta. Pachołek drogowy gumowy najczęściej jednak wykorzystywany jest podczas rozmaitych robót drogowych oraz wszelkich prac, które wymagają wytyczenia obszaru, poza który nie wolno wjeżdżać innym uczestnikom ruchu. Jednym ze sposobów wykorzystania pachołków jest wytyczenie pasów ruchu podczas remontów drogi - odbywa się to poprzez ustawienie pachołków w linii rozdzielającej przeciwne pasy ruchu. Mogą one także posłużyć do wyznaczenia granic obszaru, poza który dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego lepiej nie wyjeżdżać autem - na przykład podczas usuwania zwalonych pni na poboczu drogi, czy wobec konieczności wyznaczenia objazdu wokół miejsca zdarzenia na drodze.

Pachołki drogowe to przedmioty niezbędne dla każdego pracownika nauki jazdy, ale również pracownika pomocy drogowej czy innych służb, które prowadzą prace na terenie dróg publicznych. Jest to tani, szybki sposób na ogrodzenie danego miejsca w sposób widoczny z daleka, z możliwością modyfikacji granic tego obszaru, i wielokrotnego wykorzystywania pachołków. Ten sposób zapewnia też brak konieczności używania taśm odgradzających czy malowania znaków bezpośrednio na jezdni. Jest jednocześnie skuteczny i wygodny.

Komentarze

Zostaw Komentarz