Ciężko sobie wyobrazić dłuższą podróż samochodem bez nawigacji. Technika znacząco ułatwiła nasze poruszanie się po drogach. Koniec z planowaniem tras, stresem związanym z jazdą w nieznane czy stratą czasu wynikającą z obrania nieprawidłowego zjazdu. Kierowcy, kierując się nawigacją, cenią sobie przede wszystkim komunikaty głosowe. Niestety, nie zawsze są one dostępne w języku polskim. 

Nawigacja w ojczystym języku

Niektórzy kierowcy nie mówią w innych językach, szukając polskiej nawigacji. Ale nawet kierowcy, którzy dobrze posługują się angielskim bądź innym językiem obcym, cenią sobie lektora mówiącego w języku polskim. Dlaczego? Ponieważ jadąc samochodem i będąc w długiej oraz nieznanej trasie, dodatkowe skupianie się na słowach w obcym języku może być bardzo wyczerpujące. Zawsze najszybciej reagujemy na komendy w ojczystym języku, a słuchanie go jest dla nas bezproblemowe i naturalne. Dlatego też nawigacja samochodowa w języku polskim jest na wagę złota. Niestety, wcale nie jest tak często spotykana.

Język polski w nawigacji

Nie zawsze mamy możliwość wyboru języka polskiego w systemie nawigacyjnym. Jeśli jednak nam na tym bardzo zależy, można to osiągnąć. Potrzebna jest jednak zmiana języka w nawigacjach fabrycznych. Zajmuje się tym firma fabryczne.pl, która konsekwentnie, od 2003 roku stawia sobie za cel spolszczanie GPSów. Ich obszarem działanie jest aktualizacja oprogramowania oraz wgrywanie języka polskiego do nawigacji - zarówno na poziomie wzrokowym (menu i mapy), jak i słuchowym (lektor). Firma cały czas rozszerza swoją ofertę, "tłumacząc" nawigację dla poszczególnych modeli aut. Można je znaleźć na stronie internetowej. 

Polski lektor w nawigacji samochodowej jest jak najbardziej możliwy, nawet jeśli nie możemy znaleźć takiej opcji w ustawieniach. Istnieje możliwość wgrania polskiej wersji oprogramowania. Nie ma powodu, by w czasie długiej i wyczerpującej trasy stresować się dodatkowo obcojęzyczną nawigacją. Polska wersja znacząca umila i ułatwia jazdę, nie powodując psychicznego zmęczenia.

Komentarze

Zostaw Komentarz