Joga dla początkujących - czym jest faktycznie i w jaki sposób wpływa na nasz rozwój osobisty?

Czym jest joga? Joga dla początkujących kojarzy się najczęściej z nieruchomym siedzeniem w pozycji kwiatu lotosu lub innej. Tymczasem bogactwo jogi jest wręcz nieprzebrane, a jej poszczególne szkoły wcale nie pozwalają tylko na spokojny relaks. Warto zdawać sobie sprawę, że joga to pojęcie bardzo szerokie, które obejmuje nie tylko najbardziej spopularyzowaną we współczesnym świecie aktywność fizyczną, ale również rozwój duchowy czy styl życia. Ile osób praktykujących, tyle zmian, które może dać im joga. Dla części z nich jest sposobem odzyskania sprawności i zwiększenia elastyczności ciała, dla innych staje się filozofią całego życia, wpływając również na sposób odżywiania czy podejście do codziennych spraw.

W jodze istotne jest skupienie się na momencie rozgrywającym się "tu i teraz", wejściu w asanę i wytrwanie w niej ze spokojnym oddechem dlatego dla wielu osób pozwala na ułożenie sobie w głowie trudnych kwestii, zyskanie dystansu i podejście z większym spokojem nawet do trudnych sytuacji. Dlatego często jogę stawia się obok takich sposobów na radzenie sobie ze stresem jak trening uważności czy mindfulness. Pomagają one w otaczającym nas świecie, w którym zaczynamy coraz mocniej odczuwać efekty życia w stresie i nadmiarze bodźców.

Jak zacząć praktykę jogi?

Czy joga jest dla każdego? Tak, współcześnie istnieje bowiem tak wiele jej szkół i odmian, że każda osoba, nawet najbardziej zaniedbująca do tej pory aktywność fizyczną może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Osoby poszukujące wyciszenia i spokoju powinny sprawdzić takie szkoły, jak hatha-joga czy yin joga, w których najważniejsze jest dość długie trwanie w asanach i skupienie na oddechu. Hatha-joga jest przy tym najbardziej przyjazną początkującym odmianą, pozwala bowiem na użycie wielu pomocy wspierających osoby o mniejszej elastyczności ciała. Wielbiciele aktywności mogą z kolei praktykować power jogę lub ashtangę, będące dynamicznymi odmianami jogi, które potrafią wycisnąć na macie prawdziwe siódme poty.

Komentarze

Zostaw Komentarz