Kawa Jacobs czy innej marki, świeżo zmielona czy kupowana już w gotowych paczkach, ale przede wszystkim: czarna czy biała? Spory w gronie wielbicieli czarnego napoju trwają od dawna i trudno je rozstrzygnąć jednoznacznie. Zwolenników ma i mała czarna, mocno pobudzająca o poranku, jak i kawa z mlekiem, którą preferują miłośnicy nieco delikatniejszych smaków. Czy zdrowsze jest picie kawy czarnej czy też z mlekiem?

Zalety kawy czarnej

W krajach Wschodu, skąd pochodzi kawa, pita jest ona w czystej postaci: wyłącznie czarna, bez cukru ani żadnych innych dodatków. To jeden z argumentów, który podnoszą zwolennicy parzenia w ten sposób tego napoju. Uznaje się również, że klasyczna mała czarna to znacznie lepsze źródło antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy hamujących proces utleniania się w organizmie i powstawania wolnych rodników odpowiedzialnych za przyspieszenie procesów starzenia. Kofeina znajdująca się w kawie czarnej znacznie lepiej wchłania się również z układu pokarmowego, co powoduje, że ma ona silniejsze działanie pobudzające, doskonale znane wielbicielom picia mocnego jak szatan espresso o poranku. Kawa czarna, bez cukru, mleka czy śmietanki jest również znacznie mniej kaloryczna, co ma z kolei znaczenie dla osób będących na diecie. Może jednak z kolei wywoływać nasilenia wydzielania soku żołądkowego i podrażniać błonę śluzową żołądka, co nie jest korzystne zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby wrzodowe lub nadkwasotę. Czarna kawa ziarnista sklep nie jest wskazana także w przypadku kobiet w ciąży czy w okresie karmienia, ponieważ wypłukuje z organizmu minerały, zwłaszcza wapń i magnez, co może prowadzić do ich niedoboru, groźnego w tym czasie.

Zalety kawy białej

Miłośnicy cafe latte uznają przede wszystkim, że w takiej postaci kawa jest znacznie łagodniejsza, a podawana z bitą śmietaną jest już prawdziwą ucztą smaku. Niestety, wraz z wszelkimi dodatkami rośnie jej kaloryczność. Kawa z bitą śmietaną może mieć nawet 160 kcal. W takiej postaci kawa nie jest polecana także osobom z nietolerancją laktozy czy wszystkim, którzy po spożyciu nabiału czują się nadmiernie ociężali. Kawa biała może jednak być spożywana przez kobiety w ciąży, ponieważ dodatek mleka wyrównuje niedobory wapnia, a ponadto neutralizuje pH kawy, dzięki czemu nie podrażnia tak żołądka, jak mała czarna. Ma również nieco słabsze działanie pobudzające, ze względu na spowolniony proces wchłaniania się kofeiny z przewodu pokarmowego. 

Którą formę podawania kawy wybrać? Jak widać, jedna i druga jej postać ma swoje zalety i wady. Wszystko więc zależy od naszych indywidualnych upodobań, ale też uwarunkowań zdrowotnych.

Komentarze

Zostaw Komentarz