Zanim przejdziemy do wyjaśniania głębiej tego czym jest pakowanie próżniowe, przypomnijmy sobie krótko czym jest próżnia? Termin próżnia pochodzi od łacińskiego vacuus, czyli pusty. Popularnie mówi się o próżni w przestrzeni pozbawionej powietrza, np. w opakowaniach próżniowych. W gastronomii, gotowanie próżniowe jest wykorzystywane do delikatnego przygotowywania żywności.

Pakowanie próżniowe dla żywności

Żywność i inne łatwo psujące się produkty są konserwowane w próżni za pomocą tzw. opakowań próżniowych. Próżnia jest wytwarzana poprzez uwolnienie zamkniętej wnęki od gazu za pomocą odpowiedniej pompy próżniowej. Żywność jest zamknięta w gazoszczelnych rękawach z tworzywa sztucznego i może być dłużej przechowywana bez dostępu tlenu, przez co procesy utleniania są spowolnione. Pakowanie próżniowe zyskują coraz większe znaczenie. Są one używane w prawie wszystkich hotelach i restauracjach ze względu na świeżość, trwałość i higienę, a także z powodu oszczędności. Zaleca się stosowanie urządzenia, jakim są pakowarki próżniowe, które może wykonać dwu lub trzykrotne zgrzewanie, aby zapewnić najwyższy możliwy poziom konserwacji. Tego typu maszyny najlepiej zakupić u sprawdzonego producenta lub dostawcy takiego jak https://izipak.pl/type/pakowarki-prozniowe/

Żywność, która w normalnych warunkach wymaga przechowywania w lodówce, po zapakowaniu próżniowym nadal tego wymaga. Pakowanie próżniowe spowalnia proces psucia się żywności poprzez usunięcie powietrza. Pakowanie próżniowe nie zastępuje chłodzenia, a jedynie pomaga przedłużyć okres przydatności żywności do spożycia.

Pakowarki próżniowe pozwalają również na samodzielne pakowanie próżniowe żywności. Jednakże pakowanie próżniowe samo w sobie nie konserwuje, ani nie sterylizuje żywności, jedynie zachowuje jej stan w momencie pakowania. Oznacza to, że pakowanie próżniowe nie może zastąpić sterylizacji termicznej żywności przechowywanej w domu.

Zalety gotowania żywności w opakowaniach próżniowych

Tak zwane gotowanie sous-vide, czyli gotowanie w próżni stało się ważnym tematem w przemyśle gastronomicznym: mięso, ryby lub warzywa są delikatnie gotowane w worku próżniowym w niskiej temperaturze.

Produkty pakowane próżniowo mają następujące zalety: Dłuższy okres przydatności do spożycia, świeżość i wygląd żywności jest zachowany, nie traci się wartości odżywczych oraz witamin, nie dochodzi do wysychania żywności, straty podczas gotowania są niskie, dzięki koncentracji aromatów smak potraw zostaje zachowany.

Pakowanie próżniowe odzieży i bielizny

Spakowanie ubrań i pościeli oraz odkurzenie powietrza odkurzaczem, dzięki czemu jest o wiele więcej miejsca. W plastikowych workach, uszczelnionych tlenem, pościel jest chroniona przed zapachami, molami i wilgocią, przez co może być bezpiecznie przechowywana.

Komentarze

Zostaw Komentarz