Pod popularnym terminem Zespół Suchego Oka kryje się tak naprawdę zespół schorzeń, których wynikiem jest nieprawidłowe działanie filmu łzowego. Prowadzi to do zaburzenia naturalnego procesu nawilżania powierzchni gałki ocznej. W konsekwencji powoduje to wysychanie rogówki oraz spojówki. Obecnie nie ma możliwości całkowitego wyleczenia tego rodzaju dolegliwości, dlatego też dobrze jest poznać objawy, jakie mogą świadczyć o rozwijającym się w naszym narządzie wzroku schorzeniu.

Kto znajduje się w grupie ryzyka

Nie jest to regułą, ale zespól suchego oka, najczęściej stwierdza się u kobiet w okresie menopauzy, osób cierpiących na zapalenie stawów, kolagenozę, twardzinę skórną, czy też zespół Sjögrena, a nawet chorobę Parkinsona. Do osób zagrożonych pojawieniem się tego schorzenia należą także pacjenci po laserowej korekcji wzroku, palacze tytoniu, pacjenci stosujący pewne rodziny leków, np. przeciwarytmicznych. W przełożeniu na język statystki szacuje się, iż na schorzenia składające się na zespół suchego oka cierpi aż od 11 do 17 procent dorosłej populacji. Jak widać, więc jest to duży odsetek, co oznacza, iż praktycznie co 5 osoba skarży się na jakiś rodzaj dyskomfortu związany z odczuwaniem suchości w oczach – więcej informacji znajdziesz na: https://www.mdt.pl/suche-oko-objawy-i-leczenie

Najpopularniejsze objawy, jakie daje suche oko

Pacjenci, u których stwierdzono to schorzenie, najczęściej uskarżają się na uporczywe odczucie podrażnienia oczu, wrażenie piasku pod powiekami i zmęczenie. Niekiedy przejściowo, występuje widzenie jak przez mgłę, a u pewnej liczy pacjentów, pojawia się także światłowstręt i swędzenie. Dolegliwości te nasilają się w nocy, ponieważ wtedy wydziela się mniej łez, a suche oczy powodują, że rano, po przebudzeniu trudno jest otworzyć powieki.
 
Na szczęście istnieją medyczne procedury pozwalające na zaleczenie tych objawów z wykorzystaniem nowoczesnych akcesoriów takich jak hydrożelowe zatyczki do kanalików łzowych. Wszystkie tego rodzaju sprzęty medyczne oferuje sklep MDT.pl znany z dostarczania najwyższej jakości rozwiązań medycznych dla profesjonalnych gabinetów i klinik okulistycznych. Współcześnie można skorzystać z różnych metod leczenia ZSO, a wybór konkretnej metody dokonywany jest przez lekarza i uzależniony jest od danego przypadku.
 

Komentarze

Zostaw Komentarz