Narodziny drugiego dziecka to wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale również dla starszego rodzeństwa. Pojawienie się nowego członka rodziny może odwrócić dom do góry nogami. Aby tego uniknąć, warto zawczasu podjąć odpowiednie kroki i przygotować dziecko na powitanie maluszka.

Powiększenie rodziny - reakcje dzieci na wieść o rodzeństwie

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to zawsze ogromne przeżycie. Dzieci, które dowiadują się o rodzeństwie, są zazwyczaj podekscytowane i nie mogą się doczekać opieki nad maluchem. Z drugiej strony towarzyszy im lęk przed odrzuceniem i zejściem na dalszy plan. Zwykle zdają sobie sprawę, że opieka nad noworodkiem wymaga więcej czasu i uwagi, ale obawiają się, że stracą przez to uwagę rodziców. Gdy uświadomią sobie, że nie będą już jedynym oczkiem w głowie, zaczynają się obawiać, że staną się niepotrzebne i niekochane. W tym momencie zaczyna pojawiać się u nich zazdrość. Maluch może w ich oczach stanowić zagrożenie i być traktowany jako rywal. W takim przypadku dziecko może okazywać niechęć, lekceważyć noworodka, a nawet próbować go zaatakować np. poprzez szczypanie. Rolą rodziców jest wytłumaczenie dziecku, że nadal jest tak samo ważne i kochane. Dobrym pomysłem jest zachęcenie dziecka do pomocy w opiece nad noworodkiem, do przytulania go czy pocałowania w główkę. Bardzo ważne jest to, by faktycznie poświęcać odpowiednio dużo uwagi starszemu dziecku i okazywać mu uczucia.

Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa?

Przygotowanie dziecka na przyjście na świat nowego członka rodziny warto zacząć jak najwcześniej. Gdy tylko brzuszek mamy zacznie się uwidaczniać, warto mówić starszemu dziecku, że w środku jest jego malutka siostra lub brat. Można zachęcać dziecko do głaskania i całowania brzucha czy przykładania ucha. Warto również opowiadać o tym, że kiedyś to on był w brzuszku. Można pokazać dziecku zdjęcia z tamtego okresu i poopowiadać historie z tym związane. Dobrym pomysłem może być również zaangażowanie malucha w przygotowania związane np. z zakupem nowych ubranek czy zabawek. Warto podkreślać, jak ważną rolę odgrywa starsze rodzeństwo i jak cenna jest jego pomoc w opiece nad noworodkiem. Należy dawać dziecku dobry przykład i okazywać radość, związaną z pojawieniem się nowego członka rodziny. Jeśli często będziemy o tym mówić i okazywać swój entuzjazm, dziecko również będzie zafascynowane nową sytuacją i nie będzie mogło się doczekać spotkania ze swoim rodzeństwem. 

Pojawienie się rodzeństwa - jak zadbać o starsze dziecko?

Warto pamiętać, że narodziny drugiego dziecka to nowa sytuacja nie tylko dla rodziców i pierwszego dziecka, a również rodziny i znajomych. Podczas odwiedzin cała uwaga skupia się na najmłodszym członku rodziny. Z perspektywy starszaka może to wyglądać tak, że maluch stał się główną atrakcją i zajął jego miejsce. Może poczuć się przez to gorszy, mniej kochany i niepotrzebny. Z tego powodu powinniśmy pamiętać, by poświęcić swoją uwagę również starszemu dziecku. Porozmawiajmy z nim, zapytajmy, jak się czuje, pobawmy się z nim lub wręczmy drobny upominek, zamiast omijać go pośpiesznie, by zobaczyć jego młodsze rodzeństwo. Dzięki temu starszak nie poczuje się odtrącony. Warto obserwować reakcje starszego dziecka i nie doprowadzać do sytuacji, w której mogłoby mu się zrobić przykro i mógłby poczuć się zlekceważony. Samopoczucie starszego dziecka i jego reakcja na powiększenie rodziny w dużej mierze zależy od odpowiedniego zachowania dorosłych i ich umiejętności podzielności uwagi.

Komentarze

Zostaw Komentarz