Projektowanie wnętrz bywa trudnym orzechem do zgryzienia. Zwłaszcza dla osoby, która nie ma pojęcia o budownictwie i panujących w nim zasadach. W takich przypadkach z pomocą przychodzi architekt wnętrz. Pomoże on stworzyć ergonomiczną przestrzeń w mieszkaniu. Z pozoru wydaje się, że architekt wnętrz i projektant wnętrz to jedno i to samo. Nic bardziej mylnego.

Różnica między projektantem a architektem

Projektant wnętrz jest osobą, która aranżuje przestrzeń mieszkalną. Pomaga on w przypadku aranżacji takich pomieszczeń jak kuchnia. Doradza w doborze mebli. Pomaga także wybrać dla nich optymalne ustawienie, aby zapewnić pełnie wykorzystania dostępnej przestrzeni. Powinien znać rozkład instalacji elektrycznej, gazowej i kanalizacyjnej w danym pomieszczeniu. Pomoże mu to wybrać miejsce dla takich sprzętów jak kuchenka, zmywarka, zlew.

Architekt myśli bardziej o stworzeniu przestrzeni, która będzie funkcjonalna dla mieszkańców. Warto skorzystać z jego pomocy podczas generalnego remontu. Może on doradzić przesunięcie ścian lub otwarcie kuchni, w celu stworzenia aneksu z jadalnią i salonem. Architekt wnętrz powinien posiadać obszerną wiedzę na temat budownictwa mieszkaniowego. Dzięki temu jest w stanie zagwarantować najlepsze rozwiązania, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Z jego pomocy można skorzystać na każdym etapie pracy, od tworzenia projektu, aż po konsultacje w trakcie jego realizacji. 

Czy bycie projektantem wyklucza bycie architektem?

Absolutnie nie. Dobry projektant wnętrz Warszawa zajmuje się projektowaniem wnętrza, jego aranżacją i dekoracją. Należy jednak pamiętać, aby dobrze sprawdzić wiedzę osób podających się za architektów. W Polskim prawie nie ma wymogu posiadania wykształcenia architekta wnętrz, tak jak ma to miejsce w przypadku architekta budowlanego. Ten drugi, bez dyplomu odpowiedniej uczelni, nie ma prawa podawać się za architekta. Brak regulacji prawnych dla zawodu architekta wnętrz sprawia, że może za niego podawać się praktycznie każdy. 

Dobry architekt wnętrz zadba o wygodny rozkład pomieszczeń i stworzy przestrzeń życiową dla każdej rodziny. Korzystając z jego usług, można liczyć na pełne zadowolenie. Warto jednak zasięgnąć opinii, przed wyborem docelowym.

Komentarze

Zostaw Komentarz