Guma arabska, zwana też gumą akacjową lub senegalską, to bardzo twarda, ale jednocześnie lepka substancja o pochodzeniu roślinnym. Guma tego rodzaju wytwarzana jest przez bakterie, glony i rośliny wyższe. Szybko twardnieje w kontakcie z powietrzem. Guma tego rodzaju dodawana jest powszechnie do żywności.

Guma arabska w produktach spożywczych

Na opakowaniach produktów spożywczych, które mają ją w składzie jest symbol E414. Zastosowanie spożywcze wynika z substancji takich jak polisacharydy, które wchodzą w skład gumy. To właśnie guma arabska powoduje, że cukier w słodyczach nie krystalizuje się, a konsystencja słodyczy utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Dzięki gumie piwo ma większą i gęstszą pianę. Wino natomiast dłużej zachowuje świetny smak właśnie dzięki gumie. Kolorowe napoje niegazowane natomiast mają piękny kolor, który nęci - na przykład neonowo niebieski napój energetyczny. 

Skąd pochodzi guma arabska?

 Guma jest importowana do Europy głównie z Senegalu i pozostałych rejonów zachodniego wybrzeża Afryki. Rosną tam akacje senegalskie, które są głównym producentem tego surowca. Aby uzyskać gumę arabską, należy naciąć gałązki i pozyskać wysączający się sok, który z czasem gęstnieje. 

Guma arabska w przemyśle

Poza strefą spożywczą, guma arabska sklep znajduje zastosowanie również w przemyśle farmaceutycznym, w kosmetyce oraz w budownictwie. Znane są właściwości gumy polegające na stabilizowaniu piany, zagęszczaniu innych substancji, a także stabilizowaniu emulsji. Guma wykorzystywana jest również do produkcji niektórych środków leczniczych. Składnik ten sprzyja powstrzymaniu zaparć i biegunek, a także bólu brzucha lub krwawienia. Dobrze jest włączyć gumę arabską do codziennej diety, gdy mamy przeziębienie lub gdy zmagamy się z chorobami skóry oraz gdy zmagamy się z rozmaitymi problemami wynikającymi z uszkodzenia śluzówki żołądka. 

Gumą handlowano już kilka tysięcy lat temu. Znane są na przykład źródła, z których wynika, że zachwycali się nią już Egipcjanie, którzy wykorzystywali ten surowiec do zagęszczania kosmetyków. Dodawano ją także do mumifikacji zwłok. W postaci surowej guma arabska przypomina ziarna bursztynu lub po prostu krople o zabarwieniu jasnego brązu. Gdy ją zmielimy, uzyskamy proszek, którego zabarwienie jest dość jasne, trochę żółte. Chętnie korzystają z gumy wszystkie osoby zafascynowane samodzielnym tworzeniem biżuterii - środek ten, kupowany w pasmanteriach, może służyć jako utwardzacz dla nici nylonowych oraz nici jedwabnych.

Komentarze

Zostaw Komentarz