Po trzydziestce

Wtórne utonięcie - ukryty stan zagrożenia

Wtórne utonięcie to powód śmierci głównie dzieci, ale nie brak podobnych przypadków wśród dorosłych. Zależnie od badań naukowych i wynikających z nich statystyk, utonięcia wtórne stanowią średnio od 1 do 10 procent utonięć.

Kiedy dana osoba zachłyśnie się wodą podczas kąpieli w morzu czy wannie, może dojść do topienia. Szybka reakcja, połączona z adekwatnie przeprowadzoną akcją ratowniczą i resuscytacyjną, często sprawia, że tonącego udaje się uratować.

W ciągu kolejnych godzin od zdarzenia może dojść do pojawienia się uczucia senności i zmęczenia (ktoś może mieć przemożną ochotę na drzemkę), duszności, widocznych zmian w postaci bladej skóry oraz problemów z regularnym oddychaniem. Naszą uwagę powinien zwrócić kaszel, charczenie, rzężenie lub świst przy nabieraniu oddechu, a także ból w klatce piersiowej.

Podobne objawy wskazują na utonięcie wtórne. Woda, która została w płucach po zakrztuszeniu się, jest wchłaniana przez pęcherzyki płucne. W wyniku obrzęku płuca zwiększają wewnątrz swoją objętość, co uniemożliwia swobodny przepływ tlenu i utlenienie krwi, a w rezultacie prowadzi do zatrzymania krążenia.

Najbardziej niebezpieczna jest woda słona. W praktyce medycznej dawno zaobserwowano zjawisko regulacji płynów (tzw. osmozę), polegające na tym, że płyn o niższym stężeniu danej substancji dąży do kontaktu z tym samym płynem o wyższym stężeniu danej substancji. Jeżeli woda słona - oceaniczna bądź morska - dostanie się do dróg oddechowych, woda znajdująca się uprzednio w organizmie zacznie dążyć do kontaktu z pęcherzykami płucnymi. W ten sposób szybciej dojdzie do niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Aby nie doszło do śmierci w wyniku utonięcia wtórnego, w przypadku dostrzeżenia u siebie lub osoby bliskiej nadmienionych objawów, występujących po zakrztuszeniu wodą, należy jak najszybciej zgłosić się na oddział ratunkowy w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań, a także ograniczyć aktywność fizyczną do minimum (zwiększa ona zapotrzebowanie na tlen).

Powiązane artykuły

Co zawiera cholesterol? Co jeść a czego unikać?

Czym jest cholesterol i dlaczego tak istotny jest dla naszego organizmu? Cholesterol jest jednym z najważniejszych składników, które wpływają na nasze zdrowie. Wiemy, że jego nadmiar może prowadzić...

31 października 2023 /
CG
Czytaj więcej

Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy?

Aparat do mierzenia ciśnienia informuje nas o tym, jakie posiadamy aktualnie ciśnienie tętnicze. Bardzo ważne jest, aby utrzymywało się ono na prawidłowym poziomie.

5 lipca 2022 /
PM
Czytaj więcej

Czym jest pierzga pszczela i jakie ma właściwości?

Na nowo odkrywamy właściwości produktów pszczelich. Już nie tylko miód jest powszechnie przez nas używany, ale coraz częściej sięgamy po pyłek kwiatowy, kit pszczeli czy pierzgę.

5 lipca 2022 /
PM
Czytaj więcej