Przedsiębiorstwa produkcyjne szukają innowacyjnych rozwiązań oraz zmierzają do osiągania coraz wyników prowadzonych działań. Zależy im także na uzyskiwaniu wysokiej dokładności wymiarowej, kształtowej oraz wysokiej jakości elementów. Z tego względu, nowoczesne systemy produkcyjne coraz częściej wyposażone są w tokarki CNC, które innowacyjne rozwiązania pozwalające na przeprowadzenie profesjonalnej obróbki różnego rodzaju elementów.

Tokarka CNC – czym jest? 

Tokarka CNC (Computerized Numerical Control) to sterowana numerycznie maszyna przeznaczona do obróbki skrawaniem elementów o złożonych i precyzyjnych formach. Stanowi ona złożony system z programowalnym komputerem, który umożliwia obróbkę przedmiotów metalowych o skomplikowanych kształtach przy zachowaniu niezwykle wysokiej precyzji oraz powtarzalności prowadzonych działań. Sterowanie numeryczne maszyny pozwala na wydajne, intuicyjne i przyjazne użytkownikowi przeprowadzania prac tokarskich. 

Zasada działania tokarek CNC – jak wygląda praca z ich zastosowaniem?

Zasada działania tokarki polega na wprawieniu w ruch obrotowy obrabianego przedmiotu oraz jego obróbkę przez narzędzie skrawające, które wykonuje prostoliniowy ruch posuwowy.  W przypadku tokarek CNC cały proces toczenia sterowany jest komputerowo – nie wymaga on ręcznej interwencji operatora. Sterowanie maszyną odbywa się poprzez sterownik kierujący pracą maszyny w obrębie określonego układu współrzędnych przy wykorzystaniu czujników, układu automatycznego oraz zamkniętego układu zapętlonego sprzężenia zwrotnego. Czynności wykonywane przez operatora tokarki sterowanej numerycznie ograniczają się do uzbrojenia maszyny, zamocowania materiału, napisania odpowiedniego programu i ustawienia punktu zerowego tego programu.

Zastosowanie – do czego służą tokarki sterowane numerycznie?

Tokarki CNC to maszyny, które umożliwiają przeprowadzenie obróbki skrawaniem różnego rodzaju elementów wykonanych z szerokiej gamy materiałów konstrukcyjnych. Wykorzystywane są one do obróbki wielkoseryjnej przedmiotów o powierzchni brył obrotowych – wałków, stożków, kul czy gwintów wewnętrznych i zewnętrznych. Tokarki sterowane numerycznie znajdują, więc swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – wykorzystywane są w hutach, w zakładach produkcyjnych, zakładach przemysłowych czy narzędziowniach. Ich zastosowanie pozwala automatyzację prowadzonych działań oraz podwyższenie ich wydajności. Obróbka przeprowadzona na tokarkach CNC to także niezwykle precyzyjne rozwiązanie, które pozwala na zachowanie wysokiej dokładności wymiarowej. 

Komentarze

Zostaw Komentarz