Wydawać by się mogło, że aby stać się legalnym właścicielem broni palnej, należy spełnić wiele rygorystycznych wymogów, a przede wszystkim zdobyć pozwolenie na jej posiadanie. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie trudne, jakby się wydawało. Aby stać się posiadaczem popularnego modelu pistoletu, karabinka, a nawet strzelby, wystarczy bowiem członkostwo w jednym ze stowarzyszeń strzeleckich czy też kolekcjonerskich, otwierające drogę do legalnego zakupu broni. A jest z czego wybierać. Sklep Racegun.pl to miejsce, w którym jej pasjonaci znajdą niemal każdy model.

Dla kogo broń palna

Obowiązująca w Polsce w latach 1961-1999 ustawa mocno ograniczała możliwości posiadania broni palnej. W tym czasie jej właścicielem mogła zostać wyłącznie osoba uprawniona do tego, a generalnie nabywanie broni oraz amunicji, jej posiadanie czy też zbywanie było surowo zabronione. Oczywiście bronią mogli się posługiwać żołnierze, milicja i inni, wyłączeni z ustawy funkcjonariusze służb publicznych. Te restrykcyjne przepisy zostały zliberalizowane wraz z nową ustawą z roku 1999, wedle której posiadaczem broni mógł zostać każdy pełnoletni, zdrowy i niekarany obywatel, który udokumentuje, że jej posiadanie jest mu niezbędne i oczywiście uzyska stosowane pozwolenie. Kolejne nowelizacje obowiązujących przepisów jeszcze bardziej upraszczały legalny zakup broni, a to zaowocowało znacznym wzrostem pozwoleń wydawanych na jej posiadanie, zwłaszcza na egzemplarze kolekcjonerskie.

Kolekcjoner - pasjonat broni

Jeszcze nie tak dawno broń kolekcjonerską eksponowało się w specjalnie do tego celu przeznaczonych gablotach czy kasetkach. Były to najczęściej efektowne repliki pistoletów, rewolwerów i karabinów lub też odrestaurowane, historyczne modele. Dziś w celach kolekcjonerskich legalnie kupuje się dowolne modele <a href="https://racegun.pl/pl/c/Bron/13">broni</a> palnej, a w kolekcjach miłośników militariów znaleźć można nowoczesne glocki, mossbergi czy pepesze oraz inne, jakie oferuje sklep z bronią. Stało się to możliwe dzięki poluzowaniu przepisów o posiadaniu broni i zniesieniu zapisu który mówił, że jej używanie niezgodne z przeznaczeniem cofa pozwolenie na jej posiadanie. Tę lukę szybko zaczęto szybko wykorzystywać. Pasjonaci broni stając się członkiem stowarzyszenia kolekcjonerskiego bez większych problemów otrzymują taki zezwolenie, a tym samym mogą ją legalnie nabywać.

Legalnie do sklepu z bronią 

Nie tylko kolekcjonerzy militariów mają łatwy do nich dostęp i mogą legalnie odwiedzać sklep z bronią. Okazuje się, że również pasjonaci strzelectwa nie mają większych problemów z zakupem wymarzonego pistoletu. Muszą oczywiście stać się członkiem klubu strzeleckiego, co otwiera drogę do posiadania broni palnej. Po spełnieniu określonych wymogów zwykle bez kłopotu otrzymują pozwolenie na broń i mogą się w nią legalnie zaopatrzyć.

Komentarze

Zostaw Komentarz