Donice ceramiczne są pojemnikami służącymi do uprawy wszelkiej maści roślin. Często przybierają oryginalne i efektowne formy, przez co stanowią znakomitą ozdobę wnętrza. Warto jednak pamiętać, że pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną, a więc należy dobrać ich rozmiar do konkretnej rośliny.

Rozmiar donicy ceramicznej - dlaczego jest taki ważny?

Doniczki ceramiczne sprawdzą się idealne w domu, ogrodzie czy na tarasie i balkonie. Stanowią świetną ozdobę każdego mieszkania, placówki publicznej czy siedziby firmy. Wybierając takie akcesoria, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na ich wielkość. Rozmiar donicy musi być idealnie dobrany pod daną roślinę i jej system korzeniowy. Tylko w ten sposób zapewnimy jej jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Zarówno zbyt ciasny, jak i zbyt duży pojemnik może zakłócić jej wzrost. Mała doniczka skutkuje spowolnionym rozwojem rośliny, jak i mniejszą ilością podłoża, czyli też zawartości substancji odżywczych. Zbyt duża może natomiast prowadzić do nadmiernego rozrostu korzeni, co odbija się negatywnie na rozwoju części nadziemnej. Oprócz tego, w sporym pojemniku nadmiar wody utrzymuje się dłużej, co nie korzystnie działa na stan korzeni. Według szacunków optymalna wysokości donicy powinna stanowić 1/3 wysokości rośliny.

Donice ceramiczne - czemu warto się na nie zdecydować?

Doniczki ceramiczne mają wiele zalet. Warto w pierwszej kolejności podkreślić ich pozytywny wpływ na rośliny hodowane w mieszkaniu, na balkonie czy w ogrodzie. Podczas panowania wysokich temperatur, donice ceramiczne ochraniają korzenie roślin przez zbyt dużym przegrzaniem. Oprócz tego utrzymują przez długi czas odpowiedni poziom wilgoci, przeciwdziałając wysuszeniu ziemi. W chłodnych porach roku stanowią też dobre zabezpieczenie przed zimnem, natomiast ich porowate ścianki gwarantują korzeniom optymalną cyrkulację powietrza. Dostępne współcześnie pojemniki przypominają często małe dzieła sztuki. Można je nabyć w wielu wzorach, kolorach i kształtach. Są więc znakomitym dodatkiem ozdobnym do każdego stylu, jaki panuje w danym miejscu. Warto też dodać, że to produkty wysoce wytrzymałe. Pojemniki charakteryzują się odpornością na czynniki atmosferyczne, takie jak śnieg, deszcz czy promieniowanie słoneczne. Nie ulegają też łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Istotne jest to, że są dosyć ciężkie, a przy tym stabilne.

Jak można wykorzystać pojemniki ceramiczne?

Pojemniki tego typu nadają się do uprawy roślin ozdobnych, ale nie tylko. Można w nich też skutecznie uprawiać niektóre warzywa. Znajdą zastosowanie także na kuchennym parapecie do uprawy aromatycznych ziół. Piękne donice wykorzystuje się też jako osłonki na właściwą doniczkę.

Jak widać, pojemniki ceramiczne to produkty o wszechstronnym zastosowaniu. Warto je wybrać nie tylko ze względu na niebywałe walory wizualne, ale także wytrzymałość i stabilność.

Komentarze

Zostaw Komentarz