Nadżerka to częsta przypadłość kobiet. Nieleczona, może doprowadzić do poważniejszych problemów, z nowotworem na czele. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z nadżerką i jak pozbyć się przypadłości?

Pierwsze objawy to zaczerwienienie szyjki macicy, które jest w stanie ocenić lekarz ginekolog Wrocław. Zazwyczaj zauważa to podczas standardowego badania ginekologicznego. Dlatego tak ważne są okresowe, kontrolne wizyty u ginekologa, które powinny odbywać kobiety po pierwszej miesiączce, a szczególnie te, które rozpoczęły współżycie oraz te, które są po porodzie. Inny objaw, który jest obserwowały dla kobiety gołym okiem to krwawienie z kanału rodnego. Pojawia się ono po odbyciu stosunku płciowego. Dodatkowo, kobiety powinny zgłosić się do ginekologa, jeśli odczuwają ból w podbrzuszu lub zauważyły wodne upławy z pochwy. Kolejnym niepokojącym sygnałem powinno być bolesne współżycie. Powyższe objawy mogą być zwiastunem wielu innych schorzeń, dlatego nie należy ich nigdy lekceważyć.

Co to jest nadżerka?

Nadżerka to ektopia gruczołowa, która pojawia się na tarczy szyjki macicy. Najczęściej pojawia się wskutek ciąży, zmian hormonalnych związanych z zaburzeniem miesiączkowania, a także wskutek rozpoczęcia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. U podstaw powstawania przypadłości leży nieprawidłowy poziom hormonu płciowego kobiecego - estrogenu. Gdy estrogenu jest zbyt dużo, kanał szyjki macicy rozwiera się, a nabłonek zostaje wyeksponowany na działanie szkodliwego w tym przypadku kwaśnego odczynu pH pochwy. Co ciekawe, ze względu na wyraźnie niższy poziom estrogenów u kobiet po menopauzie, nadżerka już najprawdopodobniej nie wystąpi.

Jak leczy się nadżerkę?

W dzisiejszych czasach lekarze ginekolodzy podają odpowiednią dawkę hormonów - gdy poziom estrogenu normuje się, ektopie samoistnie goją się. Dawniej wypalano zmiany lub zamrażano je przy użyciu ciekłego azotu. Obecnie metody te uznawane są za nieuzasadnione ingerowanie w skórę wewnątrz narządów rodnych kobiety. Blizny, jakie powstają przy zamrażaniu zmian nadżerkowych mogą maskować toczący się w głębokich warstwach skóry proces nowotworowy. Poza tym, zamrażanie zmian może zwęzić kanał szyjki macicy, co w przyszłości może doprowadzić do problemów w zajściem w ciążę przez kobietę.

Szukasz sprawdzonego specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu nadżerek? Sprawdź ginekologa prywatnie we Wrocławiu!

Komentarze

Zostaw Komentarz